Po výbuchu v Bejrútu bude pomáhat i USAR tým, v něm je i náš kynolog David Hynek (HZS PK)

Po včerejším obrovském výbuchu v Bejrútu požádal Libanon cestou mechanismu Evropské unie o mezinárodní pomoc. Česká republika nabídla středně velký USAR tým a nabídka byla dnes ráno akceptována.

Do Libanonu tak bude vyslán 36členný USAR tým složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy. V týmu je kromě záchranářů také 5 kynologů, statik, lékař. Mezi kynology je i pprap. David Hynek. DiS. z HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí, se svým psem Darrenem.

Předpokládaný odlet je plánován na 16 hodinu dnešního dne.

Zkratka USAR (Urban Search And Rescue) vychází z anglického výrazu pro vysoce specializovanou činnost a v doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Jak je obvyklé, doslovný překlad není zcela výstižný a přesný, nicméně pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím dále myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob ze staticky narušených objektů.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami... Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.

USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.

HZS Pardubického kraje


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.