V Poličských strojírnách došlo k explozi 320 tun střelného prachu, lehce popáleny jsou dvě osoby

HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy 

Do areálu Poličských strojíren do Poličky vyjížděly hasičské jednotky ve středu 9. září v 7.33 hodin. Na místo bylo povoláno 8 hasičských jednotek (profesionální z Poličky a Svitav a dále dobrovolné z Poličky Pomezí, Bystrého, Oldříše, Korouhve a Jedlové). Uvnitř objektu došlo k silné explozi a následnému požáru. Plameny i černý dým byly vidět ze širokého okolí.
            Poličské strojírny se mimo jiné specializují v oblasti munice a trhací techniky. Padesátka hasičů ihned po příjezdu nasadila potřebné proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se velmi rychle šířil i na nedaleký les. Hasiči postupně dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se zejména na požár v hale o rozměrech přibližně 100 x 50 m. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 m od haly do lesa. Kontejnery z haly byly rozmetány po okolí v okruhu zhruba 200 metrů.
            Na místě byli lehce popáleni dva zaměstnanci. Dle informací náměstka výroby Poličských strojíren došlo k explozi asi 320 tun střelného prachu.
Požár hasiči dostali pod kontrolu v 8.23 hodin a zcela byl zlikvidován v 10.44 hodin. Proveden byl závěrečný průzkum a na místě zůstává na dohlídku jednotka dobrovolných hasičů z Pomezí. Na místo události se dostavil i pyrotechnik Policie ČR.
Příčiny exploze jsou nyní vyšetřovány. Škoda byla předběžně vyčíslena na 25 milionů korun.

 

Vendula Horáková, tisková mluvčí


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.