V areálu podniku Synthesia, a.s., v Semtíně vypukl nad ránem požár

Ve čtvrtek 29. března v 4.10 hodin byl na krajské operační a informační středisko hasičů oznámen požár skladu v areálu Synthesia, a.s. v Semtíně. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. O události byli informováni starostové okolních obcí i primátorka města Pardubic. Zasaženy byly tři haly. Jelikož se jednalo o rozsáhlý požár, operační důstojníci v 5.45 hodin povolali na místo další hasičské jednotky, již z třetího stupně požárního poplachu. Na místě bylo celkem 15 hasičských jednotek. Díky rychlému příjezdu první jednotky na místo se podařilo zjistit, odkud se požár začal šířit. Hořela zpracovatelská linka k likvidaci oleje. A požár se rozšířil i na dva sklady s minerálními oleji. Při požáru došlo i k několika explozím. Plameny zachvátily i dva nákladní automobily. Do ovzduší unikaly zplodiny hoření. Časně ráno jsme upozorňovali obyvatelé Pardubic a okolních obcí, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali.

                                                                                                                                                   Při požáru došlo k několika explozím

Synthesia v rámci spolupráce komunikovala s operačním a informačním střediskem hasičů, a i když neměl podnik zákonnou povinnost informovat o vzniklé situaci, přesto odeslal starostům obcí informace o požáru v jejich areálu a možném ohrožení obyvatelstva.

Na místo byl přivolán i měřící vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. V průběhu dopoledne ale nebyly naměřeny žádné nebezpečné koncentrace jedovatých látek, které by unikly do ovzduší. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 6.39 hodin. Na přilehlý potok v areálu podniku byly položeny norné stěny, které mají za úkol zachytit všechny látky stékající z požářiště.

Hasičům se podařilo uchránit před plameny všechny okolní budovy v areálu Synthesie. Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 – 25 milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování. Jednotky sborů dobrovolných hasičů se již vrátily na své základny. Na místě jsou profesionální hasiči z Pardubic, hasiči podniku Synthesia Pardubice a hasiči podniku Paramo Pardubice. Požár není ještě zlikvidován.

Na pátek 30. března jsou přivoláni i pracovníci Technického ústavu požární ochrany z Prahy, příslušníci z generálního ředitelství HZS ČR, vyšetřovatelé z HZS Pardubického kraje i odborníci se speciálním přístrojem Sferon na prostorovou dokumentaci.

 

Vendula Horáková, tisková mluvčí


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.