http://pardubice.idnes.cz/vybuch-v-semtine-vysklil-vylohy-obchodu-ctyri-kilometry-od-tovarny-1ic-/pardubice-zpravy.asp?c=A110420_105126_pardubice-zpravy_klu

 http://svitavsky.denik.cz/nehody/aktualne-vybuch-v-semtine20110420-5d97.html

HZS Pardubického kraje, stanice Pardubice
Krátce před sedmou hodinou ranní otřásl okolím Semtína obrovský výbuch. V areálu firmy Explosia, a.s., došlo k výbuchu nitroglycerinu.
Nitroglycerin je po chemické stránce trojnásobným esterem alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie. Jako základní složka dynamitu představuje jednu z klíčových sloučenin ve výrobě trhavin v 19. a 20. století a i v současné době je častou surovinou pro výrobu různých plastických trhavin.

Na místo vyjela ihned podniková jednotka hasičů a také jednotka profesionálních hasičů z Pardubic. Informována o situaci byla i česká inspekce životního prostředí. Po výbuchu ve výrobně trhavin došlo pravděpodobně k zavalení osob. Při výbuchu došlo k destrukci objektu o rozměrech přibližně 10x10 m. Pohřešovány jsou čtyři osoby. Došlo ke zranění 9 osob.

Na místo se dostavili kynologové s atestovanými psy z Městské policie hlavního města Praha. Do vyhledávání bude nasazena i štěrbinová kamera na vyhledávání v sutinách. Hasiči prováděli ochlazování výbuchem zničeného objektu. Následný požár po výbuchu byl zlikvidován. Mimo areál podniku se nedostaly žádné jedovaté látky.
Stále není zcela jasné, zda může dojít k dalšímu výbuchu. Vyčleněna proto byla skupina osob, která koordinuje pohyb zasahujících osob v místě události a řídí i další kroky při záchranných pracích.
Po 11 hodině dopolední bylo prověřeno, zda je prostor bezpečný a v 11.30 hodin byli na některá místa vpuštěni speciálně vycvičení psi na vyhledávání zavalených osob ze sutin.

V odpoledních hodinách bude využita štěrbinová kamera, což je kamera na teleskopické tyči a dosáhne do vzdálenosti asi osmi metrů. Je napojena na šedesátimetrový kabel. Záběry kamery lze ovládat ve dvou osách a zařízení má vlastní regulovatelné osvětlení. Obraz si mohou záchranáři prohlížet buď na malé přenosné obrazovce, nebo na barevném monitoru.

Štěrbinová kamera se osvědčila třeba v roce 2004 při pátrání po lidech v sutinách zříceného domu v brněnské Tržní ulici, kde vybouchl plyn. Tehdy si ji hasiči vypůjčili stejně jako my dnes od hasičů v Praze.

Samotný nitroglycerin je pro pyrotechnické účely značně rizikový. Hlavním důvodem je velmi nízká stabilita této látky vůči vnějším vlivům, může samovolně explodovat působením i poměrně slabých mechanických i termických podnětů. Vzhledem k tomu je i samotný transport této sloučeniny poměrně nebezpečný.


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.