Nasazení hasičů na jižní Moravě je velmi intenzivní, a to nejenom po stránce fyzické, ale také po stránce psychické. V tomto případě odřad hasičů pomáhá po ničivém tornádu a je potřeba přemýšlet o pravidelných, krátkých intervalech odpočinku, vždy malé občerstvení, ale hlavně dodržování pitného režimu, většinou neslazené nápoje, čistá voda! „Jak bychom mohli pomáhat druhým, kdybychom nebyli schopni postarat se také o sebe? Moc nás podporují lidé z okolí, tu guláš, tu koláč. Venku je již třetí den slunečno a teploty se šplhají vysoko nad normál. Podporujeme se navzájem a přes štáb se nám např podařilo sehnat magneziové tablety do pití hasičů a zajistit pravidelné kropení ulic pomocí cisteren,“ přibližuje namáhavé a vyčerpávající nasazení v Moravské Nove Vsi František Lokaj.

Kropení velmi pomáhá proti víření prachu a vytváří lepší klima v ulicích. Také to dokazuje, že i všech pomáhajících si váží a podpoří je v jejich činnosti. „Pak tu potkáváme místní, pro které je zvládání těžké situace nejnáročnější a jejich projevům směsice všech emocí se nesnažíme zabránit, podporujeme, kde je třeba, nasloucháme jim, povídáme si o tom, co prožívají, pomáháme řešit jejich problémy, mělníme obavy nebo společně sdílíme třeba i slzy,“ dodává člen posttraumatického týmu František Lokaj.

Je normální, když prožíváte silné emoce v nenormálním a těžkém okamžiku. „Já jsem moc rád, že je stále tolik dobrých lidí, kteří pomáhají,“ dodává František.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí