Požár kolny u domu likvidovalo pět jednotek hasičů

HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí

K požáru kolny u rodinného domu do Džbánova na Orlickoústecku vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči ve středu 3. února v 16.26 hodin. Na místo se sjelo celkem pět jednotek požární ochrany (profesionální a dobrovolná jednotka z Vysokého Mýta a dále dobrovolné jednotky z Cerekvice nad Loučnou, Zámrsku a Džbánova). Po příjezdu první jednotky na místo bylo zjištěno, že hoří automobil v kolně. Uvnitř byla tlaková lahev, propan butanová lahev a kanystr s benzínem. Hasiči k likvidaci požáru nasadili potřebný počet proudů vody a podařilo se jim vynést ze zasažené garáže i tlakovou nádobu i propan butanovou lahev. Vše bylo nutné ochlazovat tak, aby nedošlo k explozi. Z epicentra požáru byl odnesen i kanystr s benzinem.

Další průzkumná skupina hasičů v dýchací technice zjistila, že je zakouřené podkroví domu. To ale nebylo možné nijak odvětrat. Hasiči museli vytvořit ve střešní konstrukci otvor, kterým byly zplodiny hoření odvedeny mimo objekt.

Hasičům se podařilo zachránit před plameny celou obytnou část domu, která byla v blízkosti kolny. Uvnitř se nikdo nenacházel. Lokalizaci požáru, tedy okamžik, kdy hasiči dostali požár pod kontrolu, hlásil velitel zásahu na operační a informační středisko hasičů v 16.45 hodin. Za dalších asi 55 minut se hasičům podařilo požár zcela zlikvidovat. Termokamerou byla zjišťována skrytá ohniska požáru a následně dohašována. Vyšetřovatel hasičů zjistil, že majitel měl provádět na autě svařovací práce a příčinou je tedy s největší pravděpodobností jeho nedbalost. Muž od vyšetřovatele hasičů dostal pokutu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 235 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek na kolně ve výši 150 tisíc korun.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí