Nepodceňujte žhavý popel.

Požár v chalupě v obci Libkov hasily v neděli ráno dvě jednotky hasičů, profesionální jednotka ze stanice Seč a dobrovolná jednotka z města Nasavrky. Hasiči po příjezdu na místo provedli průzkum místa zásahu. Hořelo v kotelně. Nájemníci chalupy umístili do plastové přepravky, umístěné na dřevěné paletě, žhavý popel a ten pravděpodobně způsobil poplach hasičům. Hasiči měli požár pod kontrolou v 8.28 hodin a během deseti minut oheň zlikvidovali. Ohořelou paletu a žhavý popel vynesli hasiči v dýchacích přístrojích ven mimo budovu. Celá chalupa byla silně zakouřená, kouř se šířil do všech obytných prostor. Jednotky vyvětraly budovu, včetně sklepa a závěrem provedly průzkum termokamerou. Na místo se dostavil i vyšetřovatel vzniku požárů.

Díky rychlému zásahu hasičů se požár obešel bez zranění a nezpůsobil ani žádné škody na majetku.

I když se může zdát, že popel už není teplý, v plastové nádobě se akumuluje teplo, popel se rozžhaví, roztaví plastovou nádobu a způsobí požár. Pro bezpečnou manipulaci s popelem jej nechte zcela vychladnout a pak ho uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. Kvůli špatnému uložení popela každoročně dochází k požárům nejen popelnic a kontejnerů, ale i obytných a hospodářských budov.

Jana Poláková – asistentka, HZS Pardubického kraje