Mráz komplikoval likvidaci požáru v Jarošově

HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy

Do Jarošova na Svitavsku bylo v neděli 28. ledna, čtyřicet minut po půlnoci, povoláno deset hasičských jednotek k požáru objektu se stodolou. Objekt se skládal ze dvou částí – obytné (uvnitř pošta a v prvním patře byt) a stodoly. Střecha stodoly byla již v době příjezdu hasičů celá v plamenech. Uvnitř byl zaparkovaný osobní automobil. Požár dostali hasiči pod kontrolu v 2.32 hodin. V době požáru byly v bytě čtyři osoby (rodiče a dvě děti), které ho ale včas opustily. Hasičům se před plameny podařilo provozovnu pošty uchránit. Uvnitř bylo pouze slabě zakouřeno. Hasiči provozovnu odvětrali, poté byl objekt za dozoru policie opět uzamčen. Při požáru nedošlo ke zranění osob, ale k úmrtí tří psů. Zřízena byla dálková doprava vody z rybníka, který se nachází na téměř druhém konci obce Jarošov.
               Při likvidaci požáru hasičům velmi stěžoval práci mráz, který se pohyboval kolem mínus osmi stupňů Celsia.
               Činnost hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikována. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur. Voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí. Na žádost velitele zásahu byla také povolána správa a údržba silnic k posypání příjezdových namrzlých komunikací v Jarošově. Požár byl zcela a zlikvidován v 5.31 hodin.
               V dopoledních hodinách se na místo opět vydal vyšetřovatel hasičů, který při vyšetřování zjistil, že požár pravděpodobně způsobila technická závada na elektroinstalaci osobního vozidla. Plameny způsobily škodu za 800 tisíc korun a uchránit se podařilo majetek ve výši 500 tisíc korun.

Vendula Horáková, tisková mluvčí