Celou noc jsme odstraňovali následky silné bouřky

Meteorologové vydali na čtvrteční odpoledne a noc výstrahu před extrémními bouřkami. Bouřky s přívalovými srážkami, místy i kolem 50 mm, kroupami i nárazy větru až kolem 90 km/h opravdu zasáhly Pardubický kraj. Silné bouřky a přívalový déšť potrápily zejména Chrudimsko a Orlickoústecko.

První výjezd v souvislosti s bouřkou jsme zaznamenali v 18.27 hodin v Hlinsku, kdy tekoucí voda z pole vyplavila zahradní domek a zaplavila zahradu u domu. Během silné bouřky jsme likvidovali požár trafostanice v Hlinsku, odčerpávali vodu ze zatopeného sklepa chaty a garáže v Horním Bradle. V Hlinsku-Koutech spadl strom na dům. Osoby byly v době pádu uvnitř objektu. Dle našich informací se nikomu nic nestalo. V Hlinsku – Srní spadl strom na kamion. V hlinecké Holandské ulici byla chalupa zavalena bahnem, které se naplavilo z pole.

V dalších několika případech v Hlinsku tekla voda střechou do domů, když vítr utrhl plechy ze střechy.

Motorové pily hasičů se nezastavily. Spadlé stromy bylo nutné odstranit většino ze silnice ve Stradouni, Hamrech, Hlinsku, Hlinsku-Ratajích, Nasavrkách – Libáni, Studnici, Včelákově, Jaroslavi, Pardubicích, Chroustovicích, Sudslavi, Přibylově, Horním Jelení, Brandýse nad Orlicí, Pusté Rybné, Zářecké Lhotě, Miřeticích, Zálší, Trhové Kamenici, Košumberku, Vidlaté Seči, Chacholicích, Horce, Skutči, Vysokém Mýtě, Holicích-Koudelce, Českých Lhoticích, Proseči, Staročernsku, Chrasti, Litošicích, Smrčku, Valech, Slepoticích, Čermné nad Orlicí, Vrbatově Kostelci, Zámrsku a na dalších místech našeho kraje.

Počet událostí podle územních odborů:

Chrudimsko 79

Orlickoústecko 69

Pardubicko 23

Svitavsko 19

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli především v první polovině noci na popadané stromy, potrhané dráty elektrického vedení. V druhé polovině noci a k ránu zasahujeme u zatopených objektů – zejména garáží, sklepů a chat. Rozvodněné menší toky způsobily zaplavení zahrad i silnic. Například zatopená silnice je mezi Žamberkem a Písečnou. Prováděli jsme čištění propustků i potoků, zejména pod mostky, kde se držely naplaveniny. Začínají se zvedat i vodní toky. Aktuálně k páteční 6. hodině ranní je vyhlášen I. stupeň povodňové aktivity na Loučné v Litomyšli, Loučné v Dašicích a Loučné v Cerekvici nad Loučnou a na Novohradce v Úhřeticích. Celkem evidujeme od čtvrteční 18. hodiny do páteční 6. hodiny ranní 190 zásahů v souvislosti s bouřkou. Všechny události by měly být bez zranění.

Rozhodně ale nekončíme, stále jsme v terénu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.