Jak se chovat při zacházení se zábavní pyrotechnikou, aby nedošlo k újmě na zdraví či ztrátám na majetku

Abychom zabránili případným zraněním či zbytečným škodám na majetku, měli bychom dodržovat při zacházení se zábavní pyrotechnikou několik zásad:
  • Nakupovat pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu: tedy opatřena návodem výrobce v českém jazyce, který informuje, jak tyto výrobky bezpečně skladovat a používat. Tento návod by měl pak každý při manipulaci s pyrotechnikou ve vlastním zájmu striktně dodržovat.
  • Ve stáncích lze dle vyhlášky prodávat pouze tu nejméně nebezpečnou pyrotechniku I. třídy. Pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let, v případě nejvyšší třídy pak jen k tomu účelu kvalifikovaným osobám. Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška Českého báňského úřadu 174/1992 Sb. ze dne 16. března 1992 o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.
  • Zábavní pyrotechniku používat tak, abychom neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho dalšího: s pyrotechnikou manipulovat zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů (domů, zaparkovaných aut, keřů, stromů), aby nemohlo dojít např. k vniknutí výbušnin do oken či zapálení střechy. Zábavní pyrotechnikou bychom neměli ohrozit ani další osoby. Pyrotechnické předměty vyšších tříd nebezpečnosti (třídy II a III a podtřídy T1) se dle vyhlášky nesmí používat v uzavřených prostorách (místnosti, dopravní prostředky apod.), v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích.
  • Se zábavní pyrotechnikou by neměly manipulovat nezletilé děti. Pyrotechnika, zejména ta nebezpečnější, musí být uskladněna mimo dosah dětí 

Vendula Horáková, tisková mluvčí
2011-12-27 20:08:45


Alkohol za volant nepatří

LITOMYŠLSKO: Nezvládl řízení, způsobil nehodu 

Ve čtvrtek 22. prosince se na silnici III. třídy 36016 v katastru obce Litomyšl střetla dvě vozidla. Jeden z řidičů pravděpodobně nezvládl po projetí zatáčky řízení svého vozu, vyjel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozidlem. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění, ovšem u pravděpodobného viníka nehody byl zjištěn alkohol. První dechová zkouška ukazovala na hodnoty přesahující hranici 2 promile, následující měření  mělo již klesající tendenci.
Řidiči byla další jízda zakázána a byl mu zadržen řidičský průkaz. Zároveň dopravní policisté v souvislosti s touto dopravní nehodou zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Hmotné škody na obou vozidlech přesáhly hranici 100 tisíc korun.
Podíváme-li se na čísla v dopravních statistickách, tak na Svitavsku se letos stalo 517 nehod, kdy u 53 účastníků byl zjištěn alkohol, či jiná návyková látka. 

23. prosince 2011
nprap. Anna Štegnerová
tisková mluvčí
2011-12-25 20:16:04

Požár, při němž zemřela žena, způsobily zapálené svíčky na adventním věnci

Dne 24. prosince v 11.24 hodin vyjížděli profesionální hasiči z Moravské Třebové a dobrovolní hasiči z Městečka Trnávka a Chornice do Městečka Trnávka-Lázy, kde došlo v rodinném domě k požáru. Po příjezdu na místo hasiči provedli průzkum a v domě nalezli osobu, kterou ihned vynesli ven. Přivolaný lékař u starší ženy konstatoval smrt. Hasiči požár během krátké chvíle dostali pod kontrolu. Hořelo pouze v jedné místnosti – ložnici. Podle slov vyšetřovatele hasičů požár způsobily s největší pravděpodobností zapálené svíčky na adventním věnci. Žena se snažila ještě požár uhasit kbelíky vody. V domě byla i puštěná voda (tekla z vodovodního kohoutku), ale pravděpodobně silný a jedovatý kouř ženu udusil. Škoda nebyla dosud vyčíslena.

Vendula Horáková, tisková mluvčí
2011-12-25 20:13:18

Sbor dobrovolných hasičů přeje všem našim spoluobčanům klidné a pohodové vánoční svátky.

2011-12-25 20:11:10


Poděkování - váží si hasiče v Osíku

Tímto děkujeme firmě CRV Czech Republic, spol. s r. o. Vestec, která má v Osíku pobočku (plemenářský podnik), a která našemu sboru věnovala sponzorský finanční dar ve výši 8.000,- Kč.
Tyto prostředky jsou určeny na nákup nové hasičské stříkačky pro požární sport. CRV Czech Republic, spol. s r.o. si váží hasičů a proto tento dar.

Tohoto daru si velmi považujeme a tímto jim děkujeme.

starosta sboru
2011-12-20 14:52:31


Zmizel traktor Zetor i s vlečkou

V době mezi 9. a 13. prosincem byl před areálem jedné firmy na Litomyšlsku odcizen zaparkovaný traktor s přívěsem v hodnotě 160 tisíc korun. Pachatel, či pachatelé měli s odcizením traktoru poměrně dost práce, neboť přední kola měla být  jednak vypuštěna  a stroj měl mít údajně i špatný akumulátor. Po traktoru i návěsu policie vyhlásila celostátní pátrání. Bližší podrobnosti k popisu traktoru již zde, pokud je odkaz neaktivní, dopravní prostředek vypátrán :)
nprap. Anna Štegnerová
tisková mluvčí
2011-12-15 07:28:41


Na Nový rok v Osíku hořelo

První minuty nového roku 2011 byly v kraji celkem poklidné. První událost byla na operační a informační středisko hasičů oznámena v 1.46 hodin. Litomyšlští hasiči vyjížděli do Osíku, kde došlo k požáru plastového kontejneru. Ten stačili místní lidé uhasit sněhem ještě před příjezdem jednotky. Kontejner byl ale velmi poškozen. Na místo se dostavil i vyšetřovatel hasičů, který nyní zjišťuje příčinu i výši škody, kterou plameny způsobily.

Naše jednotka obdržela o tomto požáru zprávu v 1,48 hodin, ale jelikož se jednalo o malý požár, nebyla jednotka z Osíka povolána.

Zbyly jen 4 kolečka.
2012-01-01 16:21:31

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.