Evidujeme obrovský nárůst požárů porostu

Neskutečný nárůst požárů porostu evidujeme za letošní březen. Hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, vyjíždějí v průměru každý den ke čtyřem požárům trávy či lesního porostu.

Od počátku března do neděle 27. března 2022 evidujeme 100 požárů v přírodním prostředí. V loňském roce (2021) za stejné období evidujeme pouze 2 požáry v přírodním prostředí.

Požár s největší rozlohou evidujeme v Nových Hradech na Orlickoústecku. K požáru porostu zde došlo 11. března. Hořelo v celém prostoru lesoparku za zámeckým reálem. Bohužel se jednalo o plošné vypalování porostu, čímž došlo k porušení předpisu o požární ochraně. Tady vyšetřovatel uložil osobě pokutu. Požár se rozšířil na plochu 15 000 m2.

Stejnou rozlohu, tedy 15 000 m2, měla událost z 22. března v Podhořanech u Ronova, části obce Nový Dvůr na Chrudimsku. Tady hořela tráva v těsné blízkosti letiště.

Dne 26.března likvidovaly jednotky požární ochrany požár suché trávy v Radkově na Svitavsku. Plameny se po suché trávě rozšířily až do haly na zpracování dřeva a dále do kravína. Přímá škoda byla vyčíslena 113 tisíc korun. Uchránit se okamžitým zásahem podařilo majetek ve výši 208 tisíc korun.

Další větší požár, který stojí za zmínku, je z 13. března, kdy při pálení suché trávy v zahradě na Pardubicku. Plameny se rozšířily na túje a zasáhly plochu 1 600 m2.

Škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun, ale co je na tomto případu nejhorší, plameny způsobily popáleniny II. stupně v obličeji majitelky, která porost vypalovala.  

Opět a důrazně upozorňujeme – nevypalujte suchou trávu! Za tento přestupek můžete zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouštíte přestupku dle zákona o požární ochraně, za který fyzické osobě hrozí pokuta do 25 000 Kč. Podnikající fyzické osoby a právnické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jim hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru).

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.