Před zahájením letošní sezóny se vrátíme ještě k té loňské, ke které právě čtete hodnocení. Oproti minulému hodnocení, ve kterém bylo hodně čísel, je letos zhodnocení bez čísel…tedy možná se nějaká výjimka vyskytne, uvidíme na konci.

V loňském roce jsme se opět účastnili postupových i některých ligových soutěží.

Začneme ligou, ať máme méně příjemnou část dříve za sebou, neboť výsledky kluků nebyly podle jejich představ a chuť jezdit z různých důvodů také nebyla ideální. Zúčastnili se stejného počtu závodů, jako bylo kulí v Sarajevu. Přitom začátek neměli špatný, v Širokém Dole krásný čas, ale pouze na jednom terči a domů jeli bez bodů. Na následujícím závodě v Telecím si nějaký ten bodík domů odvezli a věřili, že se blýská na lepší časy. Bohužel to nepotvrdili na dalších závodech a domů začali jezdit se sklopenou hlavou a bez bodů. Zlomilo se to na nočním závodě v Oldříši, kde kluci po svém pokusu nebyli nadšeni z výkonu, ale po chybách ostatních týmů to byl jejich nejlepší výsledek v roce v lize, který se jim podařilo i náležitě oslavit a díky tomu se kluci mohli zúčastnit nezapomenutelné a dlouhé procházce po naší malebné obci! To bylo od kluků v loňském roce v lize vše, celkově získali stejně bodů, jako měl Klapzuba synů a umístili se na místě, jako je atomové číslo selenu.

Děvčata se v loňském roce ligy nezúčastnila, tedy alespoň v závodní podobě, některé z nich se staly věrnými fanynkami nás kluků a objížděla závody s námi, díky Šarlo a Májo!

Teď už přejdeme k úspěšnější části, postupovým soutěžím. Ano slovo postupové soutěže je potřeba uvádět v množném čísle!

Ale postupně. Začneme okrskovým kolem, kterého se kromě v uvozovkách sportovců, zúčastnili i klasici a děvčata. Nejprve k děvčatům, která se ve štafetě i v jednotlivkyních umístila uprostřed startovního pole za Pohodlím a před děvčaty ze Sedlišť. V útoku ale naše holky zvítězily a díky tomu ovládly i celkové pořadí a postoupily do okresního kola! Navíc se v jednotlivkyních probojovala Mája na bednu. Nyní už něco málo k mužské části sboru. Tady družstvo sport ukázalo, že v sobě snad něco málo má a podařilo se jim vyhrát všechny disciplíny a jednoznačně postoupilo do okresu. Jako bonus mohli ještě diváci vidět nejtěsnější bratrský souboj v jednotlivcích v historii sboru, který rozhodoval o výšce stupínku na bedně. Bylo to tak těsné, že ani cílová kamera v podobě tátových očí nerozhodla správně a po právu se radoval ten lepší a mladší…uvidím, co s tím udělám letos. Družstvo klasiků, ale ukázalo, od koho se družstvo sport učilo, jak dělat hasičský sport, neboť od štafet se drželi ve vrchní části startovního pole a povedeným útokem, kterým kryli záda sportovcům, se protlačili na stupně vítězů!

Na okresní kolo do Dlouhé Loučky odjeli kluci i děvčata s posilami ze sboru z Pohodlí, kluci navíc i z Desné. Pro děvčata to byla převážně první zkušenost s tímto kolem, což se také projevilo na výsledkové listině, ale samotný postup byl úspěch a nechaly na trati všechno. Kluci odjeli s vědomím, že se na minulém okresním povedl zázrak a po odřeknutí Hartmanic postoupili na kraj a o podobný zážitek chtěli zabojovat i vloni, ještě když se kraj konal v Litomyšli. Začátek měli nad očekávání a ve štafetě se těsně probili na nejnižší stupínek na bedně, bohužel jednotlivci byli ještě vyrovnanější a štěstí ke klukům tentokrát nebylo nakloněno. Před útokem věděli, že musí porazit týmy, na které se v lize koukají se značným odstupem, ale štěstí se k nim vrátilo a v krásném čase se dostali na průběžné poslední místo na stupních vítězů, ale ještě museli čekat, co předvede Pomezí. Všichni tlačili časomíru, aby běžela o něco rychleji a povedlo se. Kluci z Pomezí pod tlakem, že musí, svůj útok nezvládli a kluci mohli slavit! Svými výkony se probojovali na bednu a zaznamenali nejlepší výsledek sboru od roku, ve kterém se například narodil frontman skupiny Chinaski.

O týden později se už kluci zúčastnili krajského kola v Litomyšli, které si chtěli užít a zaběhnout si pěkné časy na tartanu. Ve štafetě obsadili místo takové, že stejný počet kamarádů byl v románu Karla Poláčka. Nás bylo na soutěži ale více a navíc ještě spousta fanoušků s krásnými transparenty, kteří se dostali i do vysílání České televize. V jednotlivcích se dařilo někomu méně a jinému více, nejlépe si vedl Filous, o jehož čase by se dalo říct, že byl čerstvě plnoletý. Požární útok, ve kterém kluci chtěli atakovat bednu se jim bohužel i vinou silného větru nevydařil a v celkovém součtu z toho bylo stejné pořadí jako pořadí měsíce červen v kalendářním roce.

Nyní už pouze krátké shrnutí na závěr, liga se nám v minulém roce nepovedla, postupové soutěže naopak ano. Do letošní sezóny vstupujeme s cílem, aby se dále dařilo v postupovkách, a aby se projevilo zlepšení v okresní lize svitavska roku 2019!

PK