Je ohrožena naše dobrovolnost Tisk
Pondělí, 09 Únor 2015 11:13

alt

Do konce ledna proběhly výroční valné hromady ve sborech dobrovolných hasičů, včetně voleb starosty a dalších členů výboru a revizora účtů nebo revizní rady (nad 30 členů v SDH) a delegování zástupců do vyšších orgánů. V těchto dnech probíhají výroční valné hromady okrsků. Jednou z nich byla VVH okrsku Dolní Újezd na Svitavsku.

Vedle hodnocení činnosti deseti sborů zazněly v diskuzi, tak jako i jinde nejvíce kritické hlasy k opatřením vyplývajícím z novelizace občanského zákoníku. Sbory se jednoznačně staví proti zvyšování administrativy a pokyny “z Prahy“, které vnímají silně negativně. Bohužel, už méně berou na potaz, že tyto pokyny nejsou výmyslem ústředních orgánů SH ČMS, ale příčinou je nová litera zákona. Starostové obcí přítomní na schůzi se sjednotili, že je třeba se nedomyšleným opatřením postavit a budou iniciovat protestní petici všech 45 obcí Litomyšlska.

„Jsem zvyklý na ledacos, protože nesmyslná byrokracie zatěžuje i obce, ale tady je už ohrožena naše dobrovolnost,“ prohlásil starosta obce Poříčí František Bartoš, který je zároveň členem místního sboru. „Děláme vše ve svém volném čase ve veřejném zájmu a úřady nám naší činnost nepříjemně komplikují.“

Hasiči upozorňují, že navíc špatné interpretace nových zákonů je poškozují. Například dopady zákona o pojišťovnictví vysvětluje jedna z pojišťoven tak, že hasiči chtějí po ní peníze, tak proto zvyšuje pojistné.