Záchranná akce na ledu

Do Žamberku k Zámeckému rybníku ve čtvrtek odpoledne vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Pod dětmi se uprostřed rybníka probořil led. Na místo vyjely tři jednotky požární ochrany včetně hasičů-potápěčů.

Dvě holčičky měly vidět, jak se pod třemi chlapci probořil led. Hasiči, kteří dorazili k události, použili k zajištění místa nafukovací člun a vrhli se do ledové vody hledat tři děti. Postupně pod ledovou krustou byly nalezeny všechny tři děti, které byly ihned předány posádkám zdravotnické záchranné služby. Záchranáři dětem po příjezdu poskytli potřebnou lékařskou pomoc.

Na místě byly tři vrtulníky Letecké záchranné služby z Olomouce, Hradce Králové a Brna. Na místo byl povolán i psycholog HZS Pardubického kraje.

Teploty již řadu dní nejsou pod bodem mrazu ve dne ani v noci, a tak rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po zamrzlé vodní hladině. Led by měl mít alespoň tloušťku 12 cm. Po ledové ploše je snad úplně nejhorší pohybovat se po skupinách, což vypadá, že byl zrovna dnešní případ dětí. Led se totiž lokálně může přetížit a náhle prasknout.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí