Pravděpodobně zazděný trám v komíně způsobil požár rekreační chalupy

HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy

V pondělí 6. února v 12.48 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár částečně roubené rekreační chaty v Desné. Na místo byly povolány jednotky profesionálních hasičů z Litomyšle a Svitav a dále jednotky dobrovolných hasičů z Budislavi, Sebranic, Dolního Újezdu, Vidlaté Seče, Lubné a Litomyšle. Při příjezdu hasičů na místo byla část střechy chalupy o rozměrech přibližně 7x9 m v plamenech. V době požáru uvnitř objektu nikdo nebyl. Hasičům se podařilo plameny zkrotit rychle po příjezdu na místo. Hasičům komplikoval hašení mráz.  Střešní konstrukci museli hasiči postupně rozebrat a uhasit všechna ohniska požáru. Ta byla zcela zlikvidována v 14.44 hodin. Škoda, kterou plameny způsobily, byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun. Okamžitým zásahem hasičů se podařilo uchránit majetek ve výši 2,9 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byl zazděný trám v komínovém tělese.
               Zazděný trám v komínovém tělese je problémem starších objektů. V komínovém tělese se teplota může pohybovat i kolem 1000 st. Celsia. Podle nařízení vlády by měla být prováděna pravidelná kontrola spalinových cest. Pokud kominíci tyto kontroly budou provádět správně, měly by být zazděné trámy v komíně odhaleny včas.

Vendula Horáková, tisková mluvčí