Mdloba (kolaps)

Jedná se vůbec o nejčastější náhlou příhodu neúrazového původu. Postižený ztrácí vědomí v důsledku náhlého poklesu krevního tlaku, čímž není dostatečně prokrvován mozek. Ztrátě  vědomí někdy mohou předcházet příznaky nevolnosti, pocit celkové slabosti, točení hlavy či mžitky před očima. Postižený náhle zbledne, pád bývá často pozvolný a postižený bývá často zachycen svědky příhody. V převážně většině případů se jedná o nezávažný stav, kdy po položení na zem postižený během desítek sekund opět nabývá vědomí a je možné s ním navázat slovní kontakt. 

První pomoc 

Zachovejme klid a rozvahu, positženého položme na zem, můžeme mu svisle zvednout dolní končetiny, čímž docílíme lepšího prokrvení mozku. Nepodkládejme mu nic pod hlavu, protože bychom mu mohli uzavřít dýchací cesty. Zkontrolujme přítomnost známek života, zejména normální dýchání. Vyčkejme příjezd ZZS, opakovaně kontrolujme přítomnost známek života postiženého. Jiných opatření první pomoci většinou netřeba.

Vždy je třeba ale posoudit, zda příčinou omdlení nemohlo být vážnější onemocnění -například srdeční arytmie, celkové přehřátí organismu, psychické poruchy, závažné otravy a podobně. 

J.G.


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.