Pes vzbudil majitele bytu a zachránil ho před požárem

Když vás v noci probudí štěkání vašeho čtyřnohého přítele, určitě zpozorněte. Pes byl totiž doslova oznamovatelem požáru, který vypukl v těchto dnech časně ráno v jedné koupelně v Holicích. Zvíře vzbudilo majitele, když už byla koupelna zaplněna kouřem. Následně byli přivoláni hasiči. Hořel ohřívač vody, lidově bojler.  

Ohřívač vody o objemu asi 80 litrů byl instalován v koupelně v bytě bytového domu. Požár byl vcelku rychle zlikvidován a při bližším ohledání místa vzniku požáru bylo vyšetřovatelem zjištěno, že je poškozena elektroinstalace – elektrický vodič vedoucí k topné spirále, plastový kryt elektrického ohřívače i pračka.

„Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností nepředpokládaná technická závada na elektroinstalaci ohřívače vody,“ uvedl k požáru por. Aleš Janda, DiS., vyšetřovatel příčin vzniku požáru HZS Pardubického kraje. Škoda bude asi „jen“ 5 tisíc korun a uchránit se podařilo majetek ve výši asi 20 milionů korun na bytovém domě. Nechceme ani domyslet, co by se mohlo stát, kdyby pes majitele svým štěkáním nevzbudil.

A my přidáváme jednu radu – většinou se ohřívač vody nachází v koupelně, kde je vlhké prostředí, abyste předešli podobnému požáru, nechte ohřívač občas zkontrolovat odborníkem v oboru elektro ve stanovené lhůtě, která je většinou uvedena v návodu výrobce nebo když dojde k závadě.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí


Kontakt

SHČMS
Sbor dobrovolných hasičů Osík
569 67 Osík 240
Ohlášení požáru i jiné události na tel.číslech 150 nebo 112

Také nás můžete sledovat na Facebooku.